This project is financed by the European Union and Republic of Türkiye.
Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Teknik Yardım Projesi

Karşıyaka Suzan Divrik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Okulumuzun tarihi Karşıyaka Kız Muallim Mektebine dayanmaktadır. Kız muallim mektebi günümüzde Karşıyaka lisesinin bulunduğu yerleşkede 1915 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Yıllar içinde Fransız orta okulu ve  1932-1933 öğretim yılı başlarında,  Karşıyaka Orta Mektebi adı ile yalnız erkek öğrenciler için Karşıyaka’nın ilk ortaokulu olarak faaliyetini sürdürmüştür.1949 yılında Akşam Kız Sanat Okulu Olarak Karşıyakalı kızlarımızı geleneksel meslek dallarında yetiştirmiştir. Bünyesine 1959–1960 Eğitim-Öğretim yılında Kız Sanat Ortaokulu eklenmiştir. 1962-1963 eğitim öğretim yılı başında Karşıyaka’nının ikinci lisesi olarak Kız Sanat Enstitüsü açılmıştır. Okulun mevcut binasının yetersiz gelmesi ve çökme tehlikesinin olması sebebiyle Karşıyaka pazaryeri olarak kullanılan arsa istimlâk edilerek buraya yeni bina yapılmıştır. 22.11.1965 tarihinde Kız Sanat Enstitüsü olarak halen eğitim ve öğretimi devam ettirdiğimiz 1737 Sokak 68/A adresindeki binasına taşınmıştır. Karşıyaka’nın tek Kız Sanat Enstitüsü olması ortaokul ve lise eğitimini birlikte yürütmesi sebebiyle öğrenci sayısı giderek artmıştır. İhtiyacı karşılamak üzere aynı bahçede ek bina yapılmış, 1967–1968 eğitim öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

Kız Meslek lisesi olarak faaliyetlerine devam eden okulumuz 1990–1991 eğitim öğretim yılında altyapı donanımının yeterli düzeye ulaşmasıyla bünyesine Anadolu Meslek Lisesi programı eklenmiştir. Karşıyaka Kız Meslek ve Anadolu Meslek Lisesi olarak karma eğitime başlamıştır. Giderek artan öğrenci sayısı ile birlikte yeni bir ek bina daha yapılmış, 2001–2002 öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

Marmara depremi sonrasında deprem yönetmeliğine uygun olmadığı için yıkım kararı verilen bina Hayırsever Suzan DİVRİK tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Yeni bina 2010 yılında faaliyete geçmiştir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün , Mesleki ve Teknik Orta Öğretimde Okul çeşitliliğinin azaltılması genelgesi kapsamında 2014 yılından itibaren Karşıyaka Suzan Divrik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine dönüşmüştür.

2021-2022 eğitim öğretim yılında bünyesine Mesleki Eğitim Merkezi Programı eklenen okulumuz Karşıyaka Suzan Divrik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak gençlerimizin hayata üst öğrenime hazırlanmakta mesleki eğitimde “iş arayan değil iş’te aranan eleman”yetiştirme vizyonu ile kaliteli eğitim süreçlerini yürütmektedir.

Meslek Alanları:

  • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
  • Güzellik Hizmetleri

Okul Adresi ve İletişim Bilgileri:

Adres:

Donanmacı Mh. 1737 Sok. No:68/A 35530 İZMİR

Telefon:

0232 369 29 16

Belgegeçer:

0232 364 42 71

İnternet Sitesi:

suzandivrikktml.meb.k12.tr

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu web sitesinin içeriğinden yalnızca GFA Consulting Group liderliğindeki konsorsiyum sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmak zorunda değildir.

İletişim

Adres: Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim GM Emniyet Mah. Milas Sokak No 21 Teknikokullar Yenimahalle, Ankara
Telefon: +90312 213 38 50
E-posta: metek@meb.gov.tr