This project is financed by the European Union and Republic of Türkiye.
Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Teknik Yardım Projesi

Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Okulumuz, 29 Mart 1868 tarihinde, Bursa Valisi İzzet Paşa tarafından, yoksul ve kimsesiz çocukları korumak ve onlara meslek öğretmek amacıyla ıslahhane olarak açılmıştır. İlk açıldığında okulda marangozluk, terzilik ve kunduracılık alanlarında eğitim verilmiştir.

Osmanlı Devleti döneminde ve İstiklal Savaşı esnasında hem ordunun ihtiyaçlarını karşılamış hem de öğretmen ve öğrencileri savaşlara katılmıştır. Savaşlar ve işgal dönemlerinde kısa süreli sekteye uğrayan eğitim faaliyetleri Cumhuriyetin ilanın sonra farklı alanlarında açılmasıyla devam etmektedir. 2014 yılında okulun ismi “Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” olarak değiştirilmiştir.

Açıldığı andan günümüze kadar on binlerce mezun veren okulumuz, yetiştirdiği öğrencileri ile Bursa ve ülkemiz sanayisinin kurulması ve gelişmesinde çok önemli katkılar sağlamıştır. Ulusal ve uluslararası birçok başarıya ve ilke imza atan okulumuz, geçmişinden aldığı güçle ülkemizin kalkınması için geleceğe emin adımlarla yürümektedir.

Meslek Alanları:

  • Makine ve Tasarım Teknolojisi
  • Plastik Teknolojisi
  • Metalürji Teknolojisi

Okul Adresi ve İletişim Bilgileri:

Adres:

Osmangazi Mah. Hastayurdu Cad. No:2 Osmangazi BURSA

Telefon:

0224 220 44 04 0224 224 61 61

İnternet Sitesi:

tophanemtal.meb.k12.tr

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu web sitesinin içeriğinden yalnızca GFA Consulting Group liderliğindeki konsorsiyum sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmak zorunda değildir.

İletişim

Adres: Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim GM Emniyet Mah. Milas Sokak No 21 Teknikokullar Yenimahalle, Ankara
Telefon: +90312 213 38 50
E-posta: metek@meb.gov.tr