This project is financed by the European Union and Republic of Türkiye.
Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Teknik Yardım Projesi

Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Marangoz Sanat Enstitüsü olarak 1962 yılında faaliyete geçen okul Türkiye’ de ilk defa fabrikasyon anlamda mobilya üretiminin öncülüğünü yapmıştır. 1970 yılında metal atölyesi faaliyete geçirilmiş ve okulun ismi; Ağaç ve Metal İşleri Sanat Enstitüsü olmuştur. Daha sonra Ağaç İşleri Olgunlaşma Enstitüsü, 1975-1976 öğretim yılında da Erkek Sanat Yüksek Öğretmen Okulu olarak değiştirilmiş ve faaliyet göstermiştir. 1982 yılında YÖK kararı ile faaliyet alanı Teknik Eğitim Fakültesine devredilmiştir. Teknik Eğitim Fakültesi bünyesindeki Motor Meslek Lisesi okul bünyesine alınarak okulun yeni adı Bahçelievler Endüstri Meslek Lisesi olmuştur. Zamanla farklı isimler alan okulun adı yapılan son değişiklik ile Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmuştur.

26 Şubat 2019 tarihinde MEB, TOBB ve TOBB ETÜ arasında imzalanan mesleki eğitim işbirliği protokolü kapsamında, Ankara’nın ilk protokol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak yer almaktadır.100 dönüm üzerine kurulmuş olan Gazi MTAL 34 adet binadan oluşan 29 atölye 13 laboratuvar bulunan Ankara’nın en büyük devlet okuludur.141 personel, 1523 öğrenci ile eğitim öğretime devam etmektedir. 9 adet mesleki eğitim işbirliği protokolü bulunmakta, 35 öğrenci burs almaktadır.

Meslek Alanları:

  • Uçak Bakım
  • Bilişim Teknolojileri
  • Motorlu Araçlar Teknolojisi
  • Raylı Sistemler Teknolojisi
  • Mobilya ve İç Mekan Tasarımı
  • Metal Teknolojisi
  • Plastik Teknolojisi
  • Makine ve Tasarım Teknolojisi
  • Elektrik-Elektronik Teknolojisi

Okul Adresi ve İletişim Bilgileri:

Adres:

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No88 Teknikokullar ANKARA

İnternet Sitesi:

gatemgazi.meb.k12.tr

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu web sitesinin içeriğinden yalnızca GFA Consulting Group liderliğindeki konsorsiyum sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmak zorunda değildir.

İletişim

Adres: Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim GM Emniyet Mah. Milas Sokak No 21 Teknikokullar Yenimahalle, Ankara
Telefon: +90312 213 38 50
E-posta: metek@meb.gov.tr