This project is financed by the European Union and Republic of Türkiye.
Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Teknik Yardım Projesi

Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

2017-2018 Öğretim yılında açılan okulumuz 1133-1206 yılları arasında yaşamış olan Cizreli Ebul-iz’ in adını taşımaktadır. El Cezeri olarak bilinen bilim adamı, günümüzden yüzlerce yıl önce elektrik kullanmadan sadece su ve mekanik parçalarla çalışan makineler yapmış bir mucit olarak yenilenebilir ve yeşil enerji kullanımının öncülerindendir.

Bina projesinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Küresel Çevre Fonunun (GEF) finansal desteğiyle uygulanan “Binalarda Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında hazırlanmış ve okulun yapımı Devlet Yatırım Projesi kapsamında 23 Milyon 600 bin TL ye mal olmuştur.

Anabina, Pansiyon ve Spor salonu olmak üzere üç binadan oluşan okulumuz yaklaşık 22.000 metrekare kapalı alanda 18 derslik, 10 atölye, 6 Laboratuvar ve 147 yatak kapasiteli Pansiyondan oluşmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak solar elektrik sistemi ve rüzgar türbini bulunmaktadır. Okulumuz yıllık enerji ihtiyacının % 80 inin bu kaynaklardan karşılayacak, ayrıca sahip olduğu teknoloji sayesinde üretmiş olduğu enerjiyi verimli kullanarak tasarruf sağlayacaktır.

Meslek Alanları:

  • Yenilenebilir Enerji Teknolojileri
  • Elektrik Elektronik Teknolojileri

Okul Adresi ve İletişim Bilgileri:

Adres:

Tunahan Mah.211. Cad.No:12 Etimesgut ANKARA

Telefon:

0312 283 10 61

Belgegeçer:

0312 283 10 62

İnternet Sitesi:

cezeri.meb.k12.tr

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu web sitesinin içeriğinden yalnızca GFA Consulting Group liderliğindeki konsorsiyum sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmak zorunda değildir.

İletişim

Adres: Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim GM Emniyet Mah. Milas Sokak No 21 Teknikokullar Yenimahalle, Ankara
Telefon: +90312 213 38 50
E-posta: metek@meb.gov.tr