This project is financed by the European Union and Republic of Türkiye.
Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Teknik Yardım Projesi

TürkTraktör | Hüseyin Evci | Kıdemli Sorumlu-Eğitim

Türk otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu olarak hem köklü bir geçmişe hem de oldukça büyük bir ihracata sahipsiniz. Bize TürkTraktör’den bahseder misiniz?

Türkiye’nin üretim öncülerinden TürkTraktör, endüstriyel hayatına 1954 yılında başlamış ve yıllar içerisinde yükselen bir grafikle, bugün gelinen noktada başta Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere şimdiye kadar 130’dan fazla ülkeye yaptığı ihracatla ülkemizin önemli kuruluşlarından biri olmuştur. Bugün yıllık 50 bin adet traktör üretim kapasitemiz, saha ve ofis çalışanlarımız toplam 2 bin 800’ün üzerinde personelimizle sektörümüzde öncü konumdayız. Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Koç Holding A.Ş. ile dünyanın en büyük tarımsal ekipman üreticilerinden biri olan CNH Industrial’ın eşit ortaklığında yönetilen şirketimiz, son 15 yıldır traktör pazarının kesintisiz lideri konumunda. Traktör pazarındaki öncü ve başarılı performansımızı iş makineleri, yerli kazıcı yükleyici üretimi, tarım ekipmanları gibi diğer iş kolları başlıklarında da sürdürüyoruz. Diğer yandan 68 yıllık tecrübemizle tarımı ve şehirleri dönüştürerek geleceği hazırlamayı amaç ediniyoruz.

Türk sanayisinin bugünü ve yarını hakkında sizlerin bakış açısına yer vermek istiyoruz. TürkTraktör ’ün ülke sanayisindeki yeri nedir?

TürkTraktör olarak Türkiye otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşuyuz. Bugün 70 yıla yaklaşan tarihiyle Türk tarımı ve sanayisi için çok önemli bir noktada yer alıyoruz. Bugün ve yarın modern tarıma yön veren şirket olma misyonunu benimseyerek, ülke tarımına destek olma yolunda yeni teknolojiler ile çiftçileri desteklemeye devam ediyoruz. Geliştirmiş olduğumuz inovasyonlar sayesinde sektörde öncü olmaya devam edip belirttiğim üzere 15 yıldır traktör pazarındaki liderliğimizi koruyup, 130’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Traktör ve tarımsal ekipman ihracatında gösterdiğimiz üstün başarı birçok ödülle taçlandırılırken yakın dönemde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından da ödüle layık görüldük. Ülkemiz için hem yarattığımız değer hem de istihdam kaynağıyla birlikte etki alanımızı genişletmeye devam edeceğiz.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin; Motorlu Araçlar Teknolojisi, Makine ve Tasarım Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Elektrik- Elektronik Teknolojisi alanları gibi oldukça geniş bir yelpazede istihdam alanı sunuyorsunuz. Bu bölüm mezunları gençlerden beklentileriniz neler? İş alımlarında yeterliklerini nasıl ölçüyorsunuz?

Seçme sürecinde adaylar sırasıyla şu aşamalardan geçiyorlar:

  • Zihinsel Beceri Testi
  • Vienna (Psikoteknik) Test
  • Teknik Bilgi Ölçümü
  • El Beceri Testi
  • İnsan Kaynakları Özgeçmiş Mülakatı

Özellikle Psikoteknik test sayesinde adayların muhakeme yeteneği, algılama hızı, dikkat ölçümü, titizlik yetkinliklerini ölçüp üretimin kalite ve verimliliğine destek oluyoruz.

Meslek Lisesi öğrencilerinden beklentimiz, öğrenim yılları boyunca mesleklerinin detaylarını öğrenip staj dönemlerinde pratik deneyim kazanmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarıdır.

Türk sanayisinin ve özellikle TürkTraktör’ün beşerî sermaye söz konusu olduğunda ihtiyaçlar ve beklentiler nelerdir?

Koç Holding’ in önderliğinde TürkTraktör’ ün de desteklediği 2016 yılında başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi olan “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” projesiyle 4 ilimizde Tarım Makinaları Laboratuvarı açtık. Bu ve buna benzer projelerle mesleğini icra edecek olan öğrencilerle daha verimli, bilgili, becerisi yüksek, tecrübe ve dinamizm gibi pozitif değerlerin de eklendiği bir nesil yetiştirmek sanayiye büyük katkı sağlayacaktır. Meslek Liselerini destekleyecek bu tarz projelerin artması öğrencilere ve dolayısıyla sanayiye faydalı olacaktır.

TürkTraktör’ün istihdam ettiği nitelikli elemanları yurtdışındaki akranlarıyla karşılaştırıldığında sizce ne durumda?

TürkTraktör olarak geçmişten bugüne istihdam ettiğimiz çalışanlarımızın ortak özellikleri, üretken ve yenilik ile gelişmelere açık olmaları olmuştur. Çalışanlarımız, ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlarken, özverili bir şekilde çalışmaktadır. Yurtdışındaki akranları ile kıyas yapıldığında meslek edinme ve kaliteli üretim çıktısı olarak aynı seviyede hatta bazı uzmanlık alanlarında daha ileride olduklarını düşünüyoruz.

TürkTraktör’ün uluslararası piyasada yerini tarif edebilir misiniz? Bu durumun çalışanlarınız üzerindeki etkisi nedir?

Türkiye’nin ve dünyanın her yerine yayılmış, bugüne kadar ürettiğimiz 1 milyonu aşan traktörümüz ile sadece dün ve bugün değil gelecekte de tarımın, Türkiye’nin en büyük değeri olması için var gücümüzle çalışıyoruz. TürkTraktör olarak, gelecek vizyonumuzu, tarımda sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve verimliliği artırmak üzerine kurduk.  Her bir çalışanımızda aynı vizyonu ve misyonu benimseyerek kaliteli üretimlerine alın terini katarak özenle üretimlerine devam etmektedir.

Mesleki ve teknik eğitim alanında yer alacak ve halihazırda yer alan öğrencilere ve öğrencilerin ailelerine seslenmenizi rica ediyoruz. Onlara eğitimle ve gelecekleriyle ilgili ne söylemek istersiniz?

Meslek seçimi birey ve toplum açısından son derece önemli bir konudur. Birey açısından bireyin kişiliğine uygun mesleğin seçimi yaşam kalitesini etkilemekte, toplum açısından ise ülke kaynaklarının verimli ve etkin kullanılmasını sağlamaktadır. Ebeveynler ise çocuklarının yeteneklerine göre meslek seçimlerinde destek olmaları başarı için ilk adım olacaktır. Hali hazırda mesleğini seçmiş ve öğrenciliğine devam edenler ise, mesleklerinin en ince ayrıntılarına kadar araştırıp öğrenmeli, meslekleri ile ilgili gelişen teknolojiyi takip edip bilgi ve beceri seviyelerini üst seviyede tutmalıdır.

Önce İstanbul’da Pilot Uygulama Çalıştayı Başladı.

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu web sitesinin içeriğinden yalnızca GFA Consulting Group liderliğindeki konsorsiyum sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmak zorunda değildir.

İletişim

Adres: Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim GM Emniyet Mah. Milas Sokak No 21 Teknikokullar Yenimahalle, Ankara
Telefon: +90312 213 38 50
E-posta: metek@meb.gov.tr